Månadsbrevet december, januari

Julen är (snart) här igen. Gott alltså! Och med detta så kommer alla de där samlingarna som vi längtat efter. Advent, lucia, julens sånger, samling vid krubban! Allt detta! Något av det ligger bakom oss redan, men mycket ligger fortfarande framför!

I och med att vi går in i december månad och tyvärr också en ny omgång av coronavåg så behöver vi följa myndigheternas rekommendationer och restriktioner för att hålla smittspridningen nere. I detta brev så finns information kring de åtgärder som vi tar till. T.ex. så kommer vi inte införa vaccinationsbevis för våra gudstjänster, men vi kommer att ha ett max deltagarantal på 100 personer. Läs mer om detta i brevet. OBS viktig läsning och information!

Det börjar också närma sig ett nytt år och i mars nästa år kommer jag (Kalle) att gå på föräldraledighet. Men det finns en lösning på det hela, läs mer om detta i brevet också! OBS viktig läsning och information!

Ja det är ett informationsrikt brev denna gång. Kom ihåg, vi gör det tillsammans!

Publicerat den 9 december

Relaterad information