Borås mötet om misson

Välkommen till Boråsmötet 2018! Vi lever i en tid då religion får stå i skottgluggen för mycket. Detta gäller även församlingarnas engagemang i missionsarbete. 2016 hade vi temat ”Tänd på mission”. Vi känner att detta tema är precis lika aktuellt idag och vill därför inte komma upp med något nytt. Att tända speciellt unga människor för missionsarbete kommer alltid att vara aktuellt. Missionskallelsen gäller dock oss var och en. Ingen är för gammal för att arbeta för Guds rike. Så oavsett ålder, kom till Borås för att reflektera, diskutera och inspireras!Flera inspirerande talare kommer att tala om nya vägar för evangelisation och mission. Lyssna till vittnesbördet från Azerbajdzjan om hur det är att verka i en kultur där ytterst få känner till det kristna budskapet.http://www.borasmotet.se

Publicerat den 26 september